Dış Talepler Bülteni: İran'a Dondurulmuş Kanatlı Eti ve Sofralık yumurta

.......................................SEARCH OTHER COMPANY...........................

İran'a Dondurulmuş Kanatlı Eti ve Sofralık yumurta

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bir yazısına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda; İran Veterinerlik Servisi tarafından anılan Bakanlığa gönderilen resmi elektronik postada, ülkemizden İran İslam Cumhuriyeti'ne yapılan dondurulmuş tavuk ihracatımızda uygunsuzlukların tespit edildiğinin bildirildiği belirtilmektedir.
Anılan ihracata konu dondurulmuş tavuk ürünlerinin sevkiyatında;
- Araç termokingini kontrol eden "casus”un olmadığı, dolayısıyla söz konusu ürünlerin varış noktasında bu cihazlarla iç sıcaklıklarının kontrolünün sağlanamadığı,
- Soğuk zincire dikkat edilmediği ve izlenebilirliğin sağlanamadığı
ifade edilmektedir.
Bu kapsamda, İran İslam Cumhuriyeti ve diğer tüm ülkelere yapılan ihracatta ülkemiz adına bahse konu olumsuzlukların yaşanmaması için söz konusu uygunsuzluklara dikkat edilerek soğuk zincirde izlenebilirliğin ve araç termokinglerinin kontrolünün sağlanmasının önem taşıdığı bildirilmektedir.
Ayrıca,
İran Veterinerlik Servisi tarafından anılan Bakanlığa gönderilen resmi elektronik postada, ülkemizden İran İslam Cumhuriyeti'ne yapılan sofralık yumurta ihracatımızda uygunsuzlukların tespit edildiğinin bildirildiği belirtilmektedir.
Anılan ihracata konu sofralık yumurtalarda;
- İnce yumurta kabuğu ve kırılmış yumurta kabuklarının olduğu,
- Küçük dışkı ve yumurta sarısı bulunan yumurta kabuğunda ayrıca küçük lekelerin de olduğu
ifade edilmektedir.
Bu kapsamda, İran İslam Cumhuriyeti ve diğer ülkelere yapılan ihracatta ülkemiz adına bahse konu olumsuzlukların yaşanmaması için söz konusu uygunsuzluklara dikkat edilmesi ve standartlara uygun işlem yapılmasının önem taşıdığı bildirilmektedir.
Bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi



No comments:

Post a Comment

BEST ORDERS OF COMPANIES