DIŞ TALEPLER: Türkiye - Ukrayna İş Forumu

Türkiye - Ukrayna İş Forumu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan 03.09.2018 tarihli yazıda; Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Sayın Stepan Kubiv'in 25 - 27 Eylül 2018 tarihlerinde yapacağı Türkiye ziyareti çerçevesinde, 26 Eylül 2018 tarihinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Ukrayna İhracatı Geliştirme Ofisi iş birliğinde Swissotel The Bosphorus İstanbul'da (Adres: Vişnezade Mahallesi, Acısu Sokağı No:19, Maçka - Beşiktaş/İstanbul) Türkiye - Ukrayna İş Forumu düzenleneceği bildirilmektedir.
Sayın S. Kubiv'in yanı sıra, Türkiye ve Ukrayna'dan üst düzey devlet ve hükümet yetkililerinin katılacakları toplantıda Ukrayna ekonomisindeki son gelişmeler ve mevcut iş fırsatları, Türkiye - Ukrayna ticari ve ekonomik ilişkilerinin güncel durumu ve potansiyel gelişim alanlarının değerlendirileceği, iki ülke özel sektör temsilcileri arasında iş görüşmelerinin gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.
Bahse konu iş forumuna katılmak isteyen firmalarımızın 21 Eylül 2018, Cuma mesai sonuna kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/722/11373 internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları gerektiği belirtilmektedir.
Bilgilerine sunulur.
İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

Bilgi: Eski SSCB ülkeleri arasında ikinci büyük ticaret ortağımız olan Ukrayna ile yürütülen Serbest Ticaret Anlaşması (STA) görüşmelerinin kısa sürede sonuçlanması hedeflenirken, imzalanacak STA sayesinde karşılıklı ticaret ve yatırımların büyük ivme kazanacağı değerlendirilmektedir. Topraklarının yaklaşık yüzde 55'i ekilebilir arazilerden oluşan Ukrayna dünyanın tarım potansiyeli en yüksek ülkeleri arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, altyapı ve enerji projeleri, bilgi teknolojileri, uçak yapımı, uzay ve savunma sanayii, metalurji, kimya sanayii, her türlü makine ve ekipman imalatı ve yüksek katma değer üreten birçok diğer sektörde söz sahibi olan Ukrayna ticari ve ekonomik iş birliğimizin geliştirilmesi öncelikli hedeflerimiz arasındadır.
Başvuruların zamanında yapılması ve firmalarımızın katılım formunu doldururken görüşmek istedikleri Ukrayna firmalarını belirtmeleri ikili iş görüşmelerinin verimli bir şekilde gerçekleşmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Etkinlik taslak programı ekte sunulmakta olup, nihai hali DEİK internet sitesinde yayımlanacak ve katılımcılara DEİK tarafından bilahare iletilecektir. İş Forumuna katılacak olan Ukrayna özel sektör heyet listesine aşağıdaki internet bağlantısından ulaşılabilir: http://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17167
EK: Taslak Program (1 sayfa)

No comments:

Post a Comment

POPULAR COMPANIES