DIŞ TALEPLER: II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu

II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan 13.09.2018 tarihli yazıda; Afrika Birliği ve T.C. Ticaret Bakanlığı iş birliğinde; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda, 10-11 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda ‘'Yükselen Afrika ve Türkiye'' temasıyla, "II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu"nun yapılacağı bildirilmektedir.
Anılan etkinliğe ilişkin taslak program ve katılım koşullarının https://www.turkeyafricaforum.org adresinde yer aldığı; kayıt işlemlerinin etkinlik web-sitesi üzerinden 1 Ekim 2018 tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerektiği; ürün ve hizmetlerini sunmak isteyen firmalarımıza, "Destekçi” sponsorluğu kapsamında ikili firma görüşmeleri alanında "Stand” imkanı sağlanacağı bildirilmektedir.
Bilgilerine sunulur.
İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi
 
Bilgi:
Afrika'da iş yapma fikrine ilham vermesi planlanan "II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu"na tüm Afrika ülkelerinden bakanlar, özel sektör kuruluş başkanları ve firma temsilcileri, Afrika Birliği ve Afrika Kalkınma Bankası üst düzey yetkilileri, Afrika bölgesel ekonomik toplulukların genel sekreterleri, ticaret ve sanayi odaları başkanları, politika yapıcıları, uzman konuşmacılar ve panelistlerin yer alması öngörülmektedir.
Anılan forum, Afrika ile Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel iş birliği olanaklarının ele alınmasının yanı sıra ikili ilişkilerin geleceğini şekillendirmesine yönelik bir platform oluşturacaktır.
Türkiye'nin Afrika'ya yönelik açılım politikasında 90'lı yılların sonundan itibaren ciddi bir dönüşüm yaşanmış olup, 1998 yılında "Afrika'ya Açılım Eylem Planı” oluşturulmuştur. Bu çerçevede, 2003 yılında "Afrika Ülkeleriyle Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi” uygulamaya konulmuştur. Sözkonusu Strateji, 2014 yılı Kasım ayında Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da gerçekleştirilen Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nde kıtanın yeni ihtiyaçları ve ülkemizin Afrika'ya yönelik perspektifi çerçevesinde güncellenerek "Afrika ile Ortaklık Stratejisi" ismiyle yürürlüğe koyulmuştur. Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bu yıl Batı, Kuzey ve Güney Afrika'ya gerçekleştirilen ziyaretler esnasında da Afrika ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi yönünde hedefler belirlenmiştir.
İletişim Bilgileri:
E-posta: africa@deik.org.tr
Tel: 0212 339 50 70/26/61
Tanıtım Standı /Sponsorluk için İletişim:
E-posta: ozlem.belen@telefun.com.tr
Tel: 0535 2167960

No comments:

Post a Comment

POPULAR COMPANIES